خیلی عالی است خداوند توفیق دهد
:o;):p:o:):D:o:(;):(:p:o:D:):):D:o:o:p:(:(;);):(:(:p:o:D:):D:D:o:o:p:p:(:(;););):(:(:p:o:D:D:D:D:D:)...
سلام دوست عزیز از عکسهای زیبایت خوشم آمد لطفا اگر از فل...
محمدعلی{سخایی} posted a comment in تصاویر 1
بسیارعالی است خوشم امد
فعالیت های خوبی داشته اید امید واریم در آینده کار ها و ف
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع). کربلا آرزوی ماست خدایا برسان.
به حول و قوه پرودگار و توجه خاص جضرت ولی عصر (عجج) مسجد جامعع، حوزه علمیه و مرکز فرهنگی تحقیقاتی سرور کائنات (ص) واقع در غرب کابل جاده شهید مزاری-سرگ بیست متره -شهرک عرفانی به بار نشسته و به تاریخ 1396/9/15 مراسم افتتاحیه آن برگزار گردیده و هم اکنون تعداد 200 نفر متعلم و 10 نفر استاد در آن مشغول تعلیم و تعلم است.
بیرق پر افتخار کشور جمهوری اسلامی افغانستان
مسجد و مدرسۀ علمیه محمدیه (ص) واقع در غزنی قلعۀ امیر محمد

اصیل و بدیل در انواع ششگانه دیه از منظر فقه اسلامی
محمد ظاهر محمدی
چکیده:
واکاوی، غور و بررسی فقهی شش طایفه روایت در منابع فقهی، در مورد اصیل و بدیل بودن گونه‌های دیه، نشان داد که، فقط دینار اصیل و بقیة موارد بدیل و جایگزین هستند، زیرا اختلافِ تعداد روایات، نشان می‌دهد که صدور هر طایفه‌ای از روایات، ناظر به موجودیت کالاهای خاصی در زمان و مکان خاصی، بوده است و اکثر آن‌ها در مقام بیان اصیل و بدیل نبوده‌اند، در این میان تنها روایتی که از نظر سند صحیح و از نظر دلالت قرائنِی برای در مقام بیان بودن اصیل و بدیل در آن وجود دارد، روایت دینار است، در این روایت امام صادق(ع) می‌فرماید: امام علی(ع) مستمراً می‌فرمود دیه، دینار و بقیه قیمت است، مضافا این‌که در هیچ یک ازطوایف روایات دیگر، به جز همین روایت قرائنی که ناظر به بیان اصیل و بدیل باشد، به این وضوحی وجود ندارد. در نتیجه از نظر روایات دینار اصیل و معیار سنجش و بقیه بدیل وقیمت است.

ادامه مطلب...

بسم الرّحمن الرّحیم
حقوق اساسی وبنیادین انسان
(در ق.ا. ج.ا. ایران وج.ا. افغانستان«2»)
                           محمدحسن فصیحی
مقدمه:
در شمارۀ دوم همین فصلنامه که در پائیز (86) به چاب رسیده و بدست علاقه مندان فصلنامۀ ارشاد قرار گرفت  ما حقوق اساسی وبنیادین انسان را بر مبنایی دو قانون اساسی ج.ا. ایران و ج.ا. افغانستان در دو بخش به قرار ذیل،
الف: آزادی عملکرد فردی ( حقوق و آزادی های فیزیکی افراد )
ب : آزادی اندیشه ( حقوق و آزادی های قلمرو ذهن و اندیشه )
مطرح نموده و بخش اوّل را در همان شماره ( دوّم ) تبیین نمودیم که عبارت بودند از
1- حق حیات، 2- حق آزادی، 3- حق امنیت، 4- حق آزادی و مصونیت مسکن، 5- حق آزادی و محرمیت مراسلات، 6- حق آزادی رفت و آمد،
 اما بخش دوم وعده داده شد که در فرصتهای آینده تکمیل خواهد شد، حال خدا را شاکریم که توفیق حاصل شد تا بر مبنای المومن اذا وعد وفا،  به وعده وفا نموده، بخش دوم را در این شماره (پنجم) تبیین نماییم.

ادامه مطلب...

حقوق اساسي و بنيادين انسان
در قانون اساسي ج.ا. ايران و ج.ا. افغانستان

                                      محمد حسن فصیحی
مقدمه:
بدون شک برای همه کسانیکه دراجتماع زندگی می‌کنند آشنایی باحقوق لازم است. زیرا دانش حقوق، انسانها را از زیان­های اجتماعی بسیاری که درجریان روابط وتعامل بادیگران ممکن است دچارگردند آگاه مي‌نماید. باتوجّه به اینکه زندگی امروز دراجتماع وضع سابق راندارد، روابط اجتماعی هم ازلحاظ کمّی هم ازجهت کیفی تحوّل بسیارنموده است پیشرفتهای شگرفی که نصیب جامعه بشری امروزگردیده باعث افزایش نیازمنديها شده  به گونۀ که معیارهای زندگی ساده و بی آلایش گذشته دیگرقابل پذیرش نیست و جوامع صنعتی امروز برمبنای تخصّص و علم پایه گذاری شده است. متخصّصین سررشتة اموررا بدست گرفته ماشینهای الکترونیک، کامپیوترهای شخصی‌و‌ابر کامپیوترها محاسبات كلان ودقيق را از قلمرو ذهن  بشرخارج نموده است این تحوّلات درعلم حقوق اثرعمیق گذاشته وبسیاری ازقواعد حقوقی ضرورت وجودی خود را ازدست داده ونیاز به قواعد حقوقی جدید محسوس گردیده است. زیرا دانش حقوقی باید جواب گوی  نیازهای روز جامعه باشد بناءً برای افراد جامعه بطورعموم و برای کسانیکه تحصیلات دانشگاهی غیرحقوقی دارند خصوصاً، آشنايی با دانش حقوق ولو اجمالا، ضروری به نظر می‌رسد
هدف ازطرح اين نوشتار آشنايي با اهمّ حقوق اساسي انسان در دو قانون مذكور مي باشد،كه هرانساني از آن( حقوق) برخور دار است وبايد بداند  بنده لازم، مي دانم  قبل از آنكه نظر  بدو قانون بيندازيم  واژة  حق را  لغت و اصطلاح معنا نمايم.

ادامه مطلب...

                                           بسمه تعالی 
                       
مصونیت پارلمانی نمایندگان
(با تکیه بر قانون اساسی ج.ا. ایران و افغانستان)
محمد حسن فصيحي

مقدمه :
امروزه در قوانین اساسی کشورهای دموکراتیک عموماً و برخی کشورهای اسلامی بعضی امتیازات به نام مصونیت پارلمانی به نفع نماینده گان مجالس مقننه در برابر تعقیب قضایی که ممکن است از طرف حکومت یا اشخاص مطرح شود، پیش بینی و مقرّر گردیده است. حال باید دید که آیا این مصونیت نوعی تبعیض بین شهروندان است و منافات با اصل تساوی افراد در برابر قانون و امر قضا دارد یا خیر؟

ادامه مطلب...

جلسه نخست : 15 مهرماه 1387 - شهر مقدس قم
به عون الله شروع در کتاب جهاد است یعنی جهاد شرعی، یعنی آن که در پیش متشرعه بذل نفس است یا در جهاد مقابل دفاع یا جهاد اعم از دفاع. یعنی محاربه به طوری که هر خود گذشتگی درش باشد. این شرایطش چیست؟ جهاد بر چه کسی واجب است؟ از اینجا معلوم می‌شود برای وجوب جهاد شرایطی است. الجهاد بالمعنی الأول (و هو فرض علی كل مكلف شاید فی نفسه فرض کفایی باشد مگر معیِّنی آن را معین کند یا با نذر و شبه نذر کسی بر خودش واجب کند. باید مکلف باشد و شرایط تکلیف را داشته باشد قدرت تکلیفیه یا قدرت وضعیه. حر باید آزاد باشد.

ادامه مطلب...

 

انگيزه وضع حقوق جهاني بشر از ديدگاه اسلام:

 

به اعتقاد علامه جعفري جايي که چهره جهاني انسان که داراي حقوق جهاني است با قاطعيت به اوج مي رسد وظهور مي‌کند، اديان حقه الهي است. به طوري که در اسلام حقوق جهاني انسان مورد توصيه و دستور اکيد قرار مي گيرد. ايشان از برخي جملات ويژه در مطلع اعلاميه حقوق اساسي فرانسه و ساير آثار در اين زمينه اين نکته رامتذکر مي شوندکه همين درک در مغرب زمين هم به نوعي رسوخ داشته و دارد بويژه در ميان افراد انديشمندورشد يافته آن سرزمين.

ادامه مطلب...

 

مقایسه کرامت انسان در اسلام و اعلامیه حقوق بشر

چکیده:

اصل پذیرش کرامت انسان یکی از اصول مشترک جهان‌بینی اسلامی و اعلامیه جهانی حقوق بشر است و امام خمینی در گفتارها و آثار خویش بر این نکته تأکید دارند. نگارنده در این مقاله ابتدا مبانی کرامت انسان را در منابع اسلامی مانند: قرآن، نهج البلاغه و متون روایی فلسفی و کلاسی استقصا نموده است و در این باب اصلی همچون برگزیده خدا بودن، خردمندی و اختیار و آزادی ارداه و فطرت الهی و انسانی داشتن انسان را به عنوان مبانی کرامت انسان برشمرده است، و آن اعلامیة حقوق بشر که در برخی از این مبانی مانند خردمندی، اختیار و آزادی اراده و فطرت انسانی ب فلسفة اسلامی همسو است، تطبیق نموده است سپس به لوازمی که بر کرامت انسانی بار می‌شود مانند:

ادامه مطلب...

 

بازتاب حقوق انسان در قرآن کریم

موضوع حقوق انسان در قرآن به شیوه های گوناگون در سال های اخیر موضوع مقالات قرآن پژوهان قرار گرفته است اما پژوهش حاضر با رویکردی تاریخی می تواند دیدگاه های تازه ای را درباره این موضوع پیش روی خوانندگان خود قرار دهد.

نخست آن که به روشن شدن ابعاد تاریخی اجتماعی سال های نخستین بعثت کمک کرده و قرآن را به عنوان منبعی تاریخی مورد توجه پژوهشگران قرار می دهد.

ادامه مطلب...

امنيت انساني و حقوق بشر كلمات كليدي : حقوق بشر، امنيت انساني، امنيت سالیان متمادی مقوله و مفهوم امنیت در مواجهه با مفهوم نظامی آن درک می‌شد و هرگاه جایی فارغ از تنش‌ها و درگیری‌های نظامی بود، ادعای برقراری امنیت نیز درپی آن مطرح می‌شد. این تصور سنتی از مفهوم امنیت ادامه داشت تا آنکه برنامه توسعه ملل متحد[1] دکترین امنیت انسانی [2]را تدوین نمود. این اقدام تقریبا همزمان با ارایه دکترین حکمرانی مطلوب[3]

ادامه مطلب...

 

حقوق مدنی 

 چكيده : در زبان و ادبيات حقوقي كشورمان در استعمال واژه و عناوين « قراردادهاي بين المللي » و «معاهدات بين المللي » غالباً تفريقي نمي شود. عده اي از حقوق دانان و انديشمندان با يك سان تلقي نمودند .معاني هر و نتيجتاً متعارف بودند. آنها در آثار و تاليفات خود هر يك از عناوين مزبور را به جاي ديگري به كار مي گيرند.

ادامه مطلب...

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148
 • در سایۀ قرآن و عترت
 • بانگ ادعیه و اذکار ماهها سال به تفصیل ساعات مختلف در طول روز، هفته، ماه، سال
 • ویژه نامه اعمال شب و روز عید قربان
 • اطلاعات جامع و کامل در مورد عید غدیر خم - کلیک کنید
 • اطلاعات راجع به محرم و عاشورا -کلیک کنید
 • عاشورا و مهدویت
 • انواع تصاویر - بیا و بیبین
 • تصاویر زیبا و جذاب
 • عکسهای زیبا و دیدنی
 • اربعین حسینی و دهه آخرصفر
 • تصاویر دیدنی - عید سعید فطر
 • SMS به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ـ
 • اس ام اس های مذهبی ویژه ایام فاطمیه2
 • 13 رجب سالروز مولود کعبه
 • مولو کعبه شهید محراب
 • ماه مبارک رمضان ماه مهمانی خدا
 • روزه در اسلام
 • ماه رمضان ماه بخشش ماه وصال ماه رحمت
 • روز قدس در کلام امام خمینی (ره)
 • مناسبت های ماه ربیع الاول
 • تفصیل مناسبت هایی ماه ربیع الاول
 • ولایت فقیه
 • اعمال ماه های قمری
 • مشرق نیوز+خبرهای تازه
 • تمامی حقوق برای مجمع علمی فرهنگی اجتماعی ارشاد محفوظ است.