ورود به سایت

نظرات

www.healthandworkoutplan.com www.lawinformation.us www.mybusinessplan.us www.stylesbeautytips.com ww...
Make use of a travel agent that provides travel deals for handicapped travelers. Booking plane ticke...
I am sure you see the trend here... Commercial Mortgage Financing can be used in practically any ind...
I am sure you see the trend here... Commercial Mortgage Financing can be used in practically any ind...
I am Saumya Giri a younger and dynamic lady residing in the town of Delhi. I am absolutely dedicated...
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع). کربلا آرزوی ماست خدایا برسان.
به حول و قوه پرودگار و توجه خاص جضرت ولی عصر (عجج) مسجد جامعع، حوزه علمیه و مرکز فرهنگی تحقیقاتی سرور کائنات (ص) واقع در غرب کابل جاده شهید مزاری-سرگ بیست متره -شهرک عرفانی به بار نشسته و به تاریخ 1396/9/15 مراسم افتتاحیه آن برگزار گردیده و هم اکنون تعداد 200 نفر متعلم و 10 نفر استاد در آن مشغول تعلیم و تعلم است.
مراسم افتتاحیه مسجد جامعع، حوزه علمیه و مرکز فرهنگی تحقیقاتی سرور کائنات (ص) واقع در غرب کابل جاده شهید مزاری-سرگ بیست متره -شهرک عرفانی
مسجد و مدرسه محمدیه واقع در- غزنی - شهرگ قلعه امیری
مسجد جامع حضرت زینب (س) واقع در بلدرغان - ولسوالی قره باغ - ولایت غزنی
آثار تشکل ارشاد
زندگی پایزی و زمستانی دوستان همیشه بهاری باد.

                                                                                                                      امنیت سیاسی در  نظام فکری فقهای معاصر

محمد حسن فصیحی

چکیده:

با مراجعه به اقوال و آثار فقهی فقهای معاصر معلوم می­شود که این بزرگواران به عنوان راهنما و سکان داران امورات زندگی مردم در ابعاد مختلف و با استناد به آیات و روایات روی امنیت جامعه در ابعاد گوناگون آن و به خصوص «امنیت سیاسی» زیاد تأکید نموده و به گونه‌های مختلفی به آن اشاره نموده‌اند. در باور فقها که متکی بر قرآن و سنت است، حکومت و قدرت در دست نظام سیاسی به عنوان امانت است و نظام سیاسی برای عبور از وضع موجود و رسیدن به نظام مطلوب و خدا پسندانه موظف است که امنیت و آرامش را برای خود و مردم تأمین کند، چون از دیدگاه فقها خداوند یکی از اهداف استقرار حاکمیت و استخلاف صالحان و طرح کلی امامت را تحقق امنیت در جامعه معرفی کرده است.

    ii.               مقدمه:

یکی از ابعاد امنیت که برای رشد و ترقّی و تکامل انسانها امری ضروری به حساب می‌آید امنیت سیاسی است. که تأمین آن به عهدۀ نظام سیاسی  می‌باشد یعنی حاکمیت باید تدابیری را در پیش بگیرد و به گونه‌ای عمل بکند که مردم در بهره‌وری از حقوق سیاسی خود آرامش خاطر داشته و از امنیت کامل برخوردار باشند، نظام سیاسی موظف است در راستای امکان بخشی و تسهیل مشارکت و دخالت مردم در تعیین سرنوشت خود و جامعه می­بایستی امنیت و حضور آزادانه و برابرشان را فراهم آورد و هیچ کس را به داشتن باور سیاسی خاص وادار یا بازداشت نکند در واقع می‌توان گفت: «امنیت فردی در جامعه ‌ایجاد نخواهد شد مگر در سایه امنیت سیاسی و امنیت سیاسی نیز در هر جامعه به ساخت دستگاه سیاسی و نحوۀ نگرش زمامداران، به قدرت و حقوق مردم مربوطه است یعنی مردم و نمایندگان مجلس، بتوانند آزادانه عقیده خود را بیان کنند، و مردم در برخورداری و اعمال حقوق سیاسی خود در امنیت و آرامش به سر ببرند، در این تحقیق برآنیم که آزادی سیاسی را تعریف، موارد و قلمرو آن را بیان و سازوکارهای تأمین آن را، ارائه نماییم.

              الف) : مفهوم امنیت سیاسی

مطالعه بیشتر...

چکیده
رساله و پایان نامه حاضر حاوی مطالبی است در موضوع عنصر مصلحت و ساز وکار های او و تفسیر و تبیین و جهات مثبت و  منفی که از مصلحت اتخاذ گردیده است. و مجموع آنها در یک مقدمه و شش فصل و یک نتیجه تدوین گردیده است . که چکیده و خلاصه گزارش آن از قرار ذیل است.
ابتدا یک مقدمه که دربر دارنده بیان کلی از اصل موضوع مصلحت و نقش و اهمیت آن در ابعاد مختلف زندگی مادی و معنوی و حقوقی و اجتماعی انسان اراء شده و بعد فصول ششگانه است. که در :
فصل اول مفاهیم و کلیات و تعاریف ، انواع و تقسیمات مصلحت در دیدگاه اندیشمندان و فقها و متکلمین مورد بررسی قرار گرفته است.
فصل دوم ، قلمرو و دامنه و گستره ی مصلحت در حوزه های مختلف کلامی ، فقهی و اجتماعی و سیاسی از دیدگاهی فقهای معاصر تحلیل گردیده است.
فصل سوم ، تزاحم عنصر مصلحت با دیگر عناصر اعتباری و احکام فقهی مانند  احکام اولیه و ثانویه و بادیگر مصالح سیاسی و احکام حکومتی و نوع رابط آنها با مصلحت بررسی گردیده است.
فصل چهارم ، رابطه مصلحت با حکومت و سیاست و دیگر عناصر سیاسی و فقهی در مکتب اسلام مانند تقیه و تعامل با حکام جور ، و دیدگاه سیاسی فقها معاصر در این مسأله مورد بررسی قرار گرفته است.
فصل پنجم ، رابطه مصلحت با عدالت و کیفیت تعامل با همدیگر را تحلیل کرده و هر یک را جداگانه توضیح  داده بعد رابطه همسوی و یا تزاحمی و تعارضی با عدالت را بررسی کرده است.
فصل ششم جایگاه فقهی ،  کلامی و سیاسی مصلحت در فقه امامیه و عامه را مورد بحث قرار داده است

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - Robert

  you are get it now large inducement to participate with and you have made your first bet.
 • مهمان - liuchunkai

  20181109lck http://www.ysloutlet.us.com http://www.yeezyboostoutlet.us.com http://www.ralphlaurenpolo-outlet.us.com http://www.cheap-jordanshoes.us.com http://www.mizuno-shoes.us.com http://www.hermesoutletonline.us.com http://www.ferragamo.us.org http://www.longchampsoldes.fr http://www.mulberrybag...
 • مهمان - Tim

  Finally, the look off McCarrick https://www.virtualusprojektai.lt/profile/nagane76/ in Rome may have been for Pope Benedict just one more reminder that his sentences were being flouted anf the husband was no longer capable of holding his office. We just won’t be sure until every avenue is pursued....
مشاهده دیگر نظرات

چكيده:   
   نگارش حاضر با اين پرسش اصلي كه « مناسبات امنيت وعدالت در فقه سياسي شيعه واهل سنت چگونه تبيين شده است؟ » وبا توجه به مفهوم وتلقی عدالت وامنيت در نزد فقهاي شيعه واهل سنت، اين فرضيه كه در فقه سياسي شيعه همواره از تقدم عدالت بر امنيت ودر فقه سياسي اهل سنت نوعاً از تقدم امنيت بر عدالت سخن به ميان آمده، تدوين گرديده است. در هردو رويكرد فقهي ـ سياسي حكومت اسلامي عهده دار تحقق آن دو اصل معرفی شده است.
   در واقع اين پژوهش؛ براي پاسخ به سوال واثبات فرضيه ي فوق، بعد از تعريف مفاهيم وبيان كليات، به بررسي مناسبات عدالت وامنيت با دو نگرش متفاوت فقهي ـ سياسي، كه يكي به تقدم عدالت بر امنيت وابزار بودن نظام سياسي تأکید نموده وديگري به تقدم امنيت برعدالت اصرار ورزیده، تلاش نموده است. از آن جا كه تلقی اول، بر مبناي شناخت عميق از مصالح ومفاسد واقعي احكام ودستورات شرع استوار بوده وهمواره در صدد تحقق عدالت وعدم انعطاف از آن در اجتماع می باشد و نه صرفا به دنبال مطامع دنیوی وسلطه طلبی، که منتج به تأمین سعادت واقعی انسان که همان قرب الهی است می گردد، تأييدگرديده است. 
   اما چنان كه نظريه ي دوم، برمبناي انكار مصالح ومفاسد واقعي دستورات شرع، استوار بوده وآن ها را صرفاً از ناحيه ي شرع مقدس ومنابع نقلي مورد مطالعه قرار مي دهد و استقرار عدالت را تا مرز امنيت ضروري مي داند ودر صورت محظور امنيت از عدالت انعطاف ورزیده است، مورد تأیید نمی باشد.
   با توجه به جايگاه عدالت و امنيت  و مناسبات آن دو در فقه سياسي شیعه و اهل سنت در نهايت دو راهبرد كلي ارائه شده است.  

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - hghlrw

  afslankpil médicaments érection probleme erction augmenter l'érection augmenter l'érection dieter som funkar snabbt bantarpiller slim bantningspiller potenzmittel frauen neue potenzmittel impotenz beim mann sbiancamento dei denti costo programme musculation prise de masse rapide programme muscula...
 • مهمان - fmlhyt

  Erectonin Effekte Sensamax Bathmate Preis Maxisize Preis Titan Gel Bezugsquelle Bathmate Cena Maxisize Gdzie Kupić Titan Gel Działanie Erectonin Opinie Sensamax Opinie...
 • مهمان - 1lnh1a

  Anabolic Rx24 Armostrax testogen biobelt eron plus erozon max maca peruana tonus fortis vigrx plus zevs deseo erogan eron plus member xxl el macho eracto Beast Gel Dr Extenda eroxel member xxl Turbo Max Blue erozon max peruansk maca vigrx atlant gel Beast Gel Dr Extenda el macho erogan eroxel mach...
مشاهده دیگر نظرات

چکیده

موضوع رسالۀ حاضر، مناسبات امنیت و آزادی از دیدگاه فقهای معاصر است.

به عنوان سؤال اصلی، رابطۀ بین امنیت و آزادی از دیدگاه فقهای معاصر (در صد سال اخیر) مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. فرضیۀ رساله، رابطۀ تعاملی و تأثیر و تأثری بین امنیت و آزادی از دیدگاه فقهای معاصر بوده و روش بحث توصیفی- تحلیلی می­باشد. برای آزمون فرضیه، در فصول سه گانۀ رساله، امنیت، آزادی و ابعاد آن (سیاسی، اقتصادی، قضایی، فرهنگی) از حیث مفهوم، موارد و قلمرو، و ساز و کارهای تأمین آن از منظر فقهای عظام با توجّه به منابع فقهی و گفتار آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در پایان به عنوان نتیجه گیری از مقایسه و نسبت سنجی بین نظرات و اقوال فقها در باب امنیت، آزادی و ابعاد مطرح شدۀ آن، می­توان گفت، به حیث دست آورد تحقیق، فرضیۀ رساله (رابطۀ تعاملی و تأثیر و تأثری بین امنیت و آزادی در حدود اسلام و قوانین الهی از دیدگاه فقهای معاصر) به اثبات رسیده است. این دست آورد می‌تواند پاسخی باشد به شبهات ذیل: یک، فقها فاقد دیدگاه مدوَّن و امروزی دربارۀ دو مفهوم متحوّل و پیچیدۀ امنیت و آزادی و روابط بین آنها در ابعاد مختلف آن است. دو، عده­ای از فقهاء امنیت خواه بوده و قائل به تقدم امنیت بر آزادی هستند همانند فقهای عصر مشروطه و عده­ای بر عکس نظر دارند. سه، در اسلام و دیدگاه فقها وجه دنیایی امنیت و آزادی، به نفع تأمین امنیت و آزادی معنوی نادیده گرفته شده است. لذا به محققان گرامی پیشنهاد می­شود به خاطر دفع چنین شبهات و امثال آن و دفاع از کیان فقه و فقاهت سعی کنند فعالیتهای تحقیقی خود را به این سمت و سو هدایت دهند و در باب امنیت و آزادی و رابطۀ آن دو در ابعاد گوناگون دیگر که به خاطر زیاد نشدن حجم رساله مورد بحث قرار نگرفته است و همینطور رابطۀ هر یک از این دو مفهوم کاربردی با سایر مفاهیم دیگر همانند: عدالت، قدرت، سیاست، مصلحت و امثال آن بحث و تحقیق کنند.

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • nice post admin jiotv for pc gameguardian for pc
 • مهمان - Melissa

  They do not reshuffle every hand due to the fact http://webdesigns.pt/profile/adsupar/ many years
 • مهمان - liuchunkai

  20181109lck http://www.ysloutlet.us.com http://www.yeezyboostoutlet.us.com http://www.ralphlaurenpolo-outlet.us.com http://www.cheap-jordanshoes.us.com http://www.mizuno-shoes.us.com http://www.hermesoutletonline.us.com http://www.ferragamo.us.org http://www.longchampsoldes.fr http://www.mulberrybag...
مشاهده دیگر نظرات

روش‌شناسي فلسفه سياسي
سيدمهدي سيديان
چكيده
روش‌شناسي فلسفه سياسي را مي‌توان از روش‌شناسي در فلسفه سياسي متمايز دانست; بدين معنا كه روش‌شناسي فلسفه سياسي مبتني بر اصول و پيش‌فرض‌هايي است كه ويژگي و خصلت مباحث فلسفه سياسي آنها را مي‌طلبد. اما روش‌شناسي در فلسفه سياسي به مباحث مطرح شده ـ و گاهي پنهان و مطرح نشده ـ در متون كلاسيك و معاصر فيلسوفان سياسي مربوط مي‌شود. اين نوشتار، ابتدا به تعريف و تبيين «فلسفه سياسي» مي‌پردازد و پس از آن به بحث اصلي (روش‌شناسي فلسفه سياسي) خواهد پرداخت و در پايان، به روش‌شناسي فلسفه سياسي اسلامي نيز اشاره مي‌نمايد.

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - vmr1s2

  http://potencia-problemak-hu.eu/peruanska-maka.html http://potencia-problemak-hu.eu/erozon-max.html http://pastillas-para-la-impotencia-masculina.eu/erozon-max.html http://pastillas-para-la-impotencia-masculina.eu/maca-peruana.html http://potens-piller-se.eu/erozon-max.html http://potens-piller-se.e...
 • مهمان - gnycio

  http://slankepillerno.ovh/ http://snel-afvallen-zonder-dieet.eu/ http://spiermassa-supplementennl.eu/BeMass.html http://spiermassa-supplementennl.eu/power-up-premium.html http://spiermassa-supplementennl.eu/testoboost-muscle.html http://spiermassa-supplementennl.eu/testX-Core.html http://srodki-na-p...
 • مهمان - kf8d7l

  penis piller liten penis storlek penis natürliche penisvergrößerung natürliche penisverlängerung penisgröße penispomp kopen penisvergroter penisvergroting penes vergroten penispomp gevaarlijk penispompen beste penispomp pénisz növelő tabletta pénisznövelő eljárások pénisz nagyobbítás pénisznövelö...
مشاهده دیگر نظرات

فلسفه سیاسی و اندیشه های سیاست مدرن از دیدگاه امام خمینی و اندیشه مندان بزرگ

پدید آورنده : منصور حاجی ، صفحه 164
علم سیاست و موضوعات مرتبط با آن از حوزه های معرفت بشری است که همواره عرصه تجزیه و تحلیل اندیشه مندان و فلاسفة بزرگ جهان بوده است و به عنوان یکی از مهمترین علومی که ماحصل تجربه عرصه نظر و عمل بشری است به مثابه ابزاری کارآمد در جهت برآورده کردن بدیهی ترین نیازهای مادی و معنوی در زندگی انسان ها مورد بهره برداری واقع شده است.
در فرآیند تکامل علم سیاست، تلاش برای علمی کردن مفاهیم این حوزه از عمده اهداف اندیشه مندان و فلاسفه سیاسی بوده که ریشه های تکوین این فعالیت به سده های گذشته باز می گردد. تلاش برای درک نوین از مفاهیم و تاثیر آن و ایجاد تحول اساسی در برداشتهای سنتی و مرسوم در آن از مهمترین این اقدامات بوده است و برخلاف تاریخ اندیشه های سیاسی که به سیر تاریخی نظر دارند، فلسفه سیاسی درصدد تبیین و بیان ماهیت و دلائل وجودی و تاثیر وجودی هر یک از مفاهیم در علم سیاست می باشد.

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - 6gbyi7

  atlant gel Beast Gel deseo Dr Extenda el macho erogan machoman member xxl penigen Turbo Max Blue BeMass Power Up Premium Power Up Premium TestoBoost TestX Core deseo erogan eron plus member xxl biobelt eron plus tonus fortis vigrx plus zevs beast gel eroxel member xxl Turbo Max Blue Testomag Tribulo...
 • مهمان - 4jad5q

  prodotti per crescita capelli Biotin azione Foligain Kmax Melancor prezzo Viviscal http://penisvergroter-pillen-nl.eu/atlant-gel.html http://penisvergroter-pillen-nl.eu/el-macho.html http://penisvergroter-pillen-nl.eu/erogan.html http://penisvergroter-pillen-nl.eu/machoman.html http://penisvergroter...
 • مهمان - 2dvog5

  http://prelungirea-penisului-ro.eu http://prisedemasserapide.eu/ http://prisedemasserapide.eu/anabolicrx24.html http://prisedemasserapide.eu/armostrax.html http://prisedemasserapide.eu/pilules-pour-la-masse.html http://prisedemasserapide.eu/testogen.html http://problemasdeereccionsoluciones.ovh/ htt...
مشاهده دیگر نظراتموضوع: جامعیت دین و تأثیر آن بر فقه سیاسی

 محمد حسن فصیحی

رشته: فقه و علوم سیاسی- گرایش روابط بین الملل


موضوع: جامعیت دین و تأثیر آن بر فقه سیاسی
چکیده:
این تحقیق در دو بخش، بخش اول جامعیت دین و بخش دوم تأثیر جامعیت دین بر فقه سیاسی تدوین شده است. در بخش اول سه دیدگاه 1- دیدگاه افراطی یا حد اکثری، 2- دیدگاه تفریطی یا حد اقلی، 3- دیدگاه اعتدالی یا میانه، مطرح گردیده و از باب الیمین و الشّمال مظله و الطریق الوسطی هی الجاده ضمن مردود دانستن دو دیدگاه افراطی و تفریطی همان دیدگاه اعتدالی به عنوان دیدگاه برگزیده اختیار شده است. و در بخش دوم که ثقل و اصل بحث را تشکیل می¬دهد، با توجه به اینکه هنوز منبع مستقل در این زمینه وجود ندارد،  تلاش شده است که موارد و مصادیق تأثیر جامعیت دین بر فقه سیاسی به صورت روشن بیان گردد.

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - hhv9y2

  http://los-mejores-boosters-de-testosterona.eu/Maxman.html http://los-mejores-boosters-de-testosterona.eu/TestoUltra.html http://los-mejores-boosters-de-testosterona.eu/TestXCore.html http://marirea-penisului-ro.eu/ http://marirea-penisului-ro.eu/beastgel.html http://marirea-penisului-ro.eu/drextend...
 • مهمان - xa0iob

  http://penis-forlangelse-dk.eu/drextenda.html http://penis-forlangelse-dk.eu/eroxel.html http://penis-forlangelse-dk.eu/memberxxl.html http://penis-forlangelse-dk.eu/turbomaxblue.html http://penisforstoringse.eu/ http://penisforstoringse.eu/erozonmax.html http://penisforstoringse.eu/hurkanmanforstor...
 • مهمان - wfwsqu

  Turbo Max Blue erozon max peruanska maka deseo erogan erozon max peruwiańskie maca deseo erogan eron plus member xxl biobelt eron plus erozon max peruansk maca tonus fortis vigrx plus zevs el macho eracto erozon max peruansk maca biobelt eron plus erozon max peruanischer maca tonus fortis vigrx pl...
مشاهده دیگر نظراتراهکارهای همزیستی مسالمت آمیز
 در فقه اسلام

 میرزاحسینچکیده.
کاربست اصل همزیستی مسالمت آمیزدر زندگی جامعه انسانی،به ویزه در جوامع چند فرهنگی، ازحیاتی ترین وبنیادی ترین ضروریات تداوم زندگی  به حساب میاید. از آنجا که فقه اسلامی را فقیهان، قانون زندگی، به حساب آورده اند.این مقاله در صدد پاسخ دهی به این سوال است که: در فقه اسلامی چه راهکار های در خصوص همزیستی مسالمت آمیز، ارایه شده است؟ از خلال منابع دینی ومتون فقهی می توان راهکار های را در خصوص همزیستی مسالمت آمیز به دست آورد که مبتنی بر اصولی اساسی است.  عمده ترین این اصول را می توان در کرامت انسانی،  احترام متقابل،  تکیه بر  فرهنگ گفتگو، تعامل وپرهیزاز توهین، افترا ورعایت اصل عدالت جستجو کرد. تألیف قلوب، قبول صلح وآتش بس، ردّ ودایع، تنظیم بازار بر اساس روابط انسانی، پابندی به پیمان ها ومعاهدات؛ رعایت اصل عدالت واحترام متقابل اساسی ترین راهکار های   است که در فقه اسلامی در ین باب مورد توجه فقیهان قرار گرفته است.  همزیستی مسالت آمیز را، با نگاه به آموزه های دینی، در سه سطح می توان مورد بررسی قرار داد: جامعه بشری، پیروان ادیان توحیدی وجامعه اسلامی. درسطح جامعه انسانی، عمدتا عدم تعرض ، یاری تعاون وپایبندی به اصل عدالت توصیه گردیده است. در خصوص همزیستی با پیروان ادیان توحیدی علاوه برمؤلفه های پیش گفته؛  گفتگو، اتحاد حول محورهای سه گانۀ خداپرستی، نفی رژیم های طاغوتی، وعبادت معبود راستین؛ پیشنهاد گردیده است. سرانجام، درگام سوم، وحدت،اخوت وبرادری دینی را به عنوان دلپذیر ترین آموزۀ قرآنی توصیه نموده است.کاربست راهکار ها ی ارایه شده می تواند تأمین کنندۀ همزیستی مسالت آمیز در تمامی سطوح باشد.
واژگان کلیدی: همزیستی مسالت آمیز، راهکار، فقه اسلامی، اخوت دینی،کرامت انسانی.

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - liuchunkai

  20181109lck http://www.ysloutlet.us.com http://www.yeezyboostoutlet.us.com http://www.ralphlaurenpolo-outlet.us.com http://www.cheap-jordanshoes.us.com http://www.mizuno-shoes.us.com http://www.hermesoutletonline.us.com http://www.ferragamo.us.org http://www.longchampsoldes.fr http://www.mulberrybag...
 • مهمان - liuchunkai

  20181109lck http://www.ysloutlet.us.com http://www.yeezyboostoutlet.us.com http://www.ralphlaurenpolo-outlet.us.com http://www.cheap-jordanshoes.us.com http://www.mizuno-shoes.us.com http://www.hermesoutletonline.us.com http://www.ferragamo.us.org http://www.longchampsoldes.fr http://www.mulberrybag...
 • مهمان - Mark

  http://duszpasterz.pl/index.php?co=user&id=25027 People that not have white teeth watch over feel low and embarrassed in any social assembling. If you are facing similar problems you actually find out the best homemade for whitening....
مشاهده دیگر نظراتچکیده
موضوع پژوهشی حاضر، مناسبات امنیت و آزادی از دیدگاه فقهای معاصر است. به عنوان سؤال اصلی، رابطۀ بین امنیت و آزادی از دیدگاه فقهای معاصر (در صد سال اخیر) مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. فرضیۀ پژوهش، رابطۀ تعاملی و تأثیر و تأثری بین امنیت و آزادی از دیدگاه فقهای معاصر بوده و روش بحث توصیفی- تحلیلی می¬باشد. برای آزمون و اثبات فرضیه، کتاب در سه فصل، هشت گفتار و یک خاتمه و نتیجیه گری کلّی به قرار ذیل سازماندهی شده است:
 فصل اول طبق سنت حسنۀ هر پژوهش اختصاص داده شده است به مفاهیم و کلیات در دو گفتار: گفتار اول امنیت، گفتار دوم آزادی،
فصل دوم اختصاص دارد به ابعاد امنیت در چهار گفتار: گفتار اول امنیت سیاسی، گفتار دوم امنیت اقتصادی، گفتار سوم امنیت قضایی، گفتار چهارم امنیت فرهنگی که در هر گفتار امنیت از حیث مفهوم، قلمرو و راهکارهای تأمین آن از منظر فقهای عظام با توجه به منابع فقهی و گفتار آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در پایان هرگفتار به عنوان جمع بندی نتیجه آن بیان شده است.
فصل سوم کتاب اختصاص دارد به ابعاد آزادی آنهم در چهار گفتار: گفتار اول آزادی سیاسی، گفتار دوم آزادی اقتصادی، گفتار سوم آزادی قضایی، گفتار چهارم آزادی فرهنگی که همانند فصل دوم هر گفتار آزادی از حیث مفهوم، قلمرو و راهکارهای تأمین آن بحث و بررسی و در پایان هرگفتار به عنوان جمع بندی نتیجه آن شده است. در پایان کتاب، به عنوان خاتمه و نتیجه گیری کلّی از مقایسه و نسبت سنجی بین نظرات و اقوال فقها در باب امنیت، آزادی و ابعاد مطرح شدۀ آن، به حیث دست آورد تحقیق، فرضیۀ پژوهش (رابطۀ تعاملی و تأثیر و تأثری بین امنیت و آزادی در حدود اسلام و قوانین الهی از دیدگاه فقهای معاصر) به اثبات رسیده است. به نظر می¬رسد این دست آورد اوّلا، بکر بوده و گام جدید در باب مباحث امنیت و آزادی آنهم در حد کتاب باشد. ثانیا، علاوه بر بکر بودن، می‌تواند پاسخی باشد به شبهات ذیل: یک، فقها فاقد دیدگاه مدوَّن و امروزی دربارۀ دو مفهوم متحوّل و پیچیدۀ امنیت و آزادی و روابط بین آنها در ابعاد مختلف آن است. دو، عده¬ای از فقهاء امنیت خواه بوده و قائل به تقدم امنیت بر آزادی هستند همانند فقهای عصر مشروطه و عده¬ای بر عکس نظر دارند. سه، در اسلام و دیدگاه فقها وجه دنیایی امنیت و آزادی، به نفع تأمین امنیت و آزادی معنوی نادیده گرفته شده است. لذا به محققان گرامی پیشنهاد می¬شود به خاطر دفع چنین شبهات و امثال آن و دفاع از کیان فقه و فقاهت سعی کنند فعالیتهای تحقیقی خود را به این سمت و سو هدایت دهند و در باب امنیت و آزادی و رابطۀ آن دو در ابعاد گوناگون دیگر که به خاطر زیاد نشدن حجم پژوهش مورد بحث قرار نگرفته است و همینطور رابطۀ هر یک از این دو مفهوم کاربردی با سایر مفاهیم دیگر همانند: عدالت، قدرت، سیاست، مصلحت و امثال آن بحث و تحقیق کنند.

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - cai123

  cai123 09.17 ugg canada nike outlet store coach factory outlet online skechers outlet canada goose outlet store canada goose outlet adidas outlet store timberland boots mulberry handbags pandora charms sale clearance kobe shoes kate spade handbags red bottom coach outlet online ugg outlet store chea...
 • مهمان - zzzzz

  pandora charms outlet ugg boots clearance football soldes oakley sunglasses wholesale red bottom skechers outlet oakley sunglasses christian louboutin shoes nike chaussure femme supreme clothing mlb shop canada goose outlet nike chaussure coach outlet longchamp handbags canada goose jackets prada sh...
 • adidas outlet online adidas outlet adidas superstar adidas superstars adidas yeezy yeezy yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 adidas yeezy yeezy shoes air jordan 4 jordan 4 air jordan 8 jordan 8 jordan shoes jordan shoes jordans jordans air jordan uk nike air jordan air max 90 nike air max 90 asics sh...
مشاهده دیگر نظرات

بحث مفصل پیرامون مصلحت در فقه شیعه و اهل سنت
رساله ي حاضر در موضوع "جایگاه مصلحت در اندیشه سیاسی فقهای معاصر" نگارش و تدوین یافته  که حاوی مقدمه ، شش فصل و خاتمه می باشد ، در مقدمه طرح مسأله و بیان سوالهای اصلی و فرعی ، فرضیه ، ضرورت بحث ، روش و پیشینه تحقیق بیان گردیده است در فصل اول  مصلحت نزد لغوی  مطلق منفعت و خیر و در فقه سیاسی خیر منفعت دینی و دنیایی جامعه اسلامی ذکر شده و در ادامه تقسیمات آن در بیش از ده نوع مصلحت با توجه به نظریات فقها ارائه گردیده است . در فصل دوم قلمرو و دامنه مصلحت بیان شده که گستره آن در فقه اعم از احکام اولیه و ثانویه و احکام حکومتی و سیاسی توسعه داشته و ملاکات صدور فتوی و احکام حکومتی و قوانین عرفی در راستای دین قرار می گیرد. فصل سوم متضمن ابحاث رابطه تزاحمی ، تعارضی و  عدم تعارض مصالح عرفیه و احکام اولیه و ثانویه بوده  و راه برد های علاجیه متزاحمین بررسی گردیده . فصل چهارم چگونگی رابطه مصلحت با حکومت و حکومت اسلامی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است که اصل مصلحت ، مهمترین محور فلسفه تشکیل حکومت و متد حکومتداری  دینی و اسلامی در عصر غیبت می باشد. در فصل پنجم همسوی مصلحت با عدالت ثابت گردیده و به شبهات تنافی مصلحت و عدالت پاسخ مناسب ارائه و تحلیل گردیده است. فصل ششم تمایزات مصلحت در تفکر امامیه با عامه و سکولار را بررسی کرده است. مصلحت در فقه امامیه در حد اصل عقلی و در فقه عامه بیش ازامامیه حتی در حد دلیل اجتهادی معتبر شمرده شده و اما  مصلحت در قوانین سکولاری که تنها ملاک معتبر ارزیابی می با شد با اسلام تمایز جوهری دارد. و خاتمه را با این بیان که اصل مصلحت با توجه به مفهوم واقعی و عقل پسند و شرع پذیر آن ، باران رحمتیست که آب زندگی بوده و راه نیل به سعادت کامل  و بی بدیل ترین مفتاح گره های کور اجتماعی و سیاسی و بزرگترین رافع موانع ترقی و بن بست های فقهی ، کلامی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی می باشد. به پایان می برد

مطالعه بیشتر...

نظرات اخیر

 • مهمان - liuchunkai

  20181109lck http://www.ysloutlet.us.com http://www.yeezyboostoutlet.us.com http://www.ralphlaurenpolo-outlet.us.com http://www.cheap-jordanshoes.us.com http://www.mizuno-shoes.us.com http://www.hermesoutletonline.us.com http://www.ferragamo.us.org http://www.longchampsoldes.fr http://www.mulberrybag...
 • مهمان - Alejandra

  https://www.pechakucha.org/users/katarzyna-gorbacz 10 Start a raw fruits and vegetables fast a few weeks before youre intending on and also beach. Can help maintain your slim to the belly and waist area and help you feeling energetic and very light....
 • مهمان - Kurt

  https://a-o.ninja/forum/member.php?action=profile&uid=6362 To obtain your teeth white and clean first make a paste using baking genuinely lemon juice and then brush your teeth for no less than 2 hours. Repeat this every week for bright, white teeth....
مشاهده دیگر نظرات

زیر مجموعه ها

حدیث اخلاقی

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297

لینکستان

همراه با قرآن و عترت

 • در سایۀ قرآن و عترت
 • بانگ ادعیه و اذکار ماهها سال به تفصیل ساعات مختلف در طول روز، هفته، ماه، سال
 • ویژه نامه اعمال شب و روز عید قربان
 • اطلاعات جامع و کامل در مورد عید غدیر خم - کلیک کنید
 • اطلاعات راجع به محرم و عاشورا -کلیک کنید
 • عاشورا و مهدویت
 • انواع تصاویر - بیا و بیبین
 • تصاویر زیبا و جذاب
 • عکسهای زیبا و دیدنی
 • اربعین حسینی و دهه آخرصفر
 • تصاویر دیدنی - عید سعید فطر
 • SMS به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ـ
 • اس ام اس های مذهبی ویژه ایام فاطمیه2
 • 13 رجب سالروز مولود کعبه
 • مولو کعبه شهید محراب
 • ماه مبارک رمضان ماه مهمانی خدا
 • روزه در اسلام
 • ماه رمضان ماه بخشش ماه وصال ماه رحمت
 • روز قدس در کلام امام خمینی (ره)
 • مناسبت های ماه ربیع الاول
 • تفصیل مناسبت هایی ماه ربیع الاول
 • ولایت فقیه
 • اعمال ماه های قمری
 • مشرق نیوز+خبرهای تازه
 • آمار بازدیدکنندگان

  امروز578
  دیروز1709
  این هفته5365
  این ماه31496
  کل بازدیدها502332

  آی پی شما: 54.205.211.87
  Powered by CoalaWeb

  تمامی حقوق برای مجمع علمی فرهنگی اجتماعی ارشاد محفوظ است.